خانه آمار و تحلیل از ایران به عراق چه صادر کنیم

از ایران به عراق چه صادر کنیم

توسط سردبیر بلاگ
3 نظرات 730 بازدید

ایران نسبت به بسیاری از کشور‌های منطقه و حتی کشورهای خارج از منطقه خاورمیانه مزیت اقتصادی دارد. در این اینفوگرافیک، مواردی از واردات و صادرات عراق را بررسی می‌کنیم و خواهیم گفت که از ایران به عراق چه صادر کنیم.

این موارد با توجه به پتانسیل‌های حال حاضر کشورمان بررسی و محاسبه شده است.

از ایران به عراق چه صادر کنیم؟

مشاهده تصویر در ابعاد بزرگ‌تر

 

اولین دسته محصولی که ایران می‌تواند با سایر صادر‌کنندگان به عراق در آن رقابت کند مبلمان و لوستر است. واردات این دسته 2.7 درصد از کل واردات عراق را تشکیل می‌دهد و این بازار حدودا 810 میلیون‌دلار ارزش دارد. در حال حاضر کشور‌های چین، ترکیه و مصر از اصلی‌ترین صادر‌کنندگان مبلمان و لوستر به عراق هستند.

تخم مرغ 1.3 درصد از کل واردات عراق را تشکیل می‌دهد و این بازار ارزشی معادل 401 میلیون‌دلار دارد. ایران از لحاظ حجم تولید تخم مرغ دارای رتبه پنجم در آسیا و دهم در دنیا است. کشور‌های بلژیک، ترکیه و اوکراین از صادر‌کنندگان اصلی تخم مرغ به عراق هستند.

سنگ ساختمانی نیز از دسته‌های قابل رقابت برای صادرات به عراق است و 0.6 درصد از کل واردات عراق را شکل می‌دهد و 178 میلیون‌دلار ارزش دارد. هند، ترکیه و چین از صادرکنندگان اصلی سنگ ساختمانی به عراق هستند.

خودکار و مداد 0.11 درصد از کل واردات عراق به ارزش 32 میلیون‌دلار است و کشور‌های آلمان، چین و هند از صادرکنندگان اصلی خودکار و مداد به عراق هستند.

کشور عراق به دلیل درگیری‌های سیاسی و نظامی، در زمینه خدمات دیجیتال بسیار عقب‌افتاده است. به صورتی که حتی بانک‌های این کشور سیستم‌های نرم‌افزاری و حتی وبسایت مناسبی نیز ندارند! وبسایت بانک مرکزی عراق را اینجا می‌توانید مشاهده کنید. به دلیل عدم وجود اطلاعات کافی در این زمینه امکان محاسبه اعداد مورد نظر وجود نداشت.

حال که کشورمان ایران، در زمینه خدمات و تولیدات نرم‌افزاری در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته و اقتصاد نرم‌افزار محور به ماهیت و هویت خود نزدیک‌تر شده است.

در این اینفوگرافیک بررسی کردیم که از ایران به کشور عراق چه صادر کنیم. تمامی اعداد به دقت و بر اساس آمار‌های رسمی اعلام شده و شواهد موجود در بازار جهانی و بازار عراق تولید شده اند.

امیدواریم که از این محتوا لذت برده باشید. با نظرات خود ما را در بهبود کیفیت مطالب تولید شده یاری کنید.

اینفوگرافیک‌های بیشتر را اینجا ببینید.

2

مطالب مشابه پیشنهادی

3 نظرات

محمدرضا بهمن 27, 1398 - 09:08

سلام
یکی از دوستانی که در فضای تجاری فعال هست میگفت که: اون اوایل بازسازی عراق بعد از صدام میزان صادرات ایران به عراق مخصوصا در زمینه ساخت و ساز خیلی بالا بود و تجارت عالی بود. ولی رفته رفته بنا به دلیلی که بی اخلاقی تجار اعلام کرد، عراقی ها از معامله با ایران رضایت نداشتند و اون بازار از دست ایران خارج شد.
و الان خودشون با توجه به نزدیک بودن و به صرفه تر بودن صادرات به عراق، دنبال صادرات به سوریه هستند. دلیلشون هم اینه که عراقی ها دیگه به ما اعتماد ندارند و زمینه فکریشون در مورد ما خراب شده. و نمونه هایی رو هم مثال میزد.
فعلا سوریه با توجه به بکر بودن فضا از لحاظ ورود تجار ایرانی و همچنین روابط خوب حاکم و اقبال عمومی مردم از ایران و از همه مهمتر رابطه ی چالشی سوریه و ترکیه، مقصد خوبی برای صادرات هست.

پاسخ
سردبیر بلاگ بهمن 27, 1398 - 10:42

کاملا صحیح می‌فرمایید. سوریه همچنان از نظر سیاسی و نظامی متزلزل هست و کمی ورود به سوریه برای انجام تجارت و کسب و کار با ریسک‌هایی همراه هست. عراق در حال حاضر از امنیت بهتری برخوردار هست اما متاسفانه در حال حاضر بیشتر تبادلات تجار ایرانی و عراقی از کانال قاچاق کالا انجام میشه که برای هر دو کشور مضر هست. امیدواریم تجار ایرانی به جای ایجاد چالش در ارتباطات، به فکر بهبود ارتباطات تجاری و مالی بین ایران و سایر کشورها باشند.
از نظر بازار کار در حال حاضر کشور عمان فوق العاده اس و حتما در این مورد محتوای مناسبی رو تولید خواهیم کرد.
در اینفوگرافیک‌های آینده در مورد سوریه هم صحبت خواهیم کرد 🙏

پاسخ
محمدرضا بهمن 27, 1398 - 09:11

راستی، یه زمانی هم صادرات خدمات مهندسی به عراق خیلی عالی بود. مهندسین برق و عمران و معماری و … با مبالغ خیلی خوبی توی عراق کار میکردند. ولی خب الان دیگه ….

پاسخ

نظرتان چیست؟

با ارسال نظر به ما این اجازه را می‌دهید تا ایمیل شما را ذخیره کنیم تا بعد از این، ارسال نظرات‌تان نیازی به تایید سردبیر نداشته باشد.